دوشنبه, 17 مرداد 1401

دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشکده های این دانشگاه در سال 1368 کار خود را در خیابان راهنمایی مشهد آغاز نمود.

درحال حاضر این دانشکده دارای شش گروه آموزشی است که در تمامی رشته ها از مقطع کارشناسی تا دکترا دانشجو می پذیرند. این گروه های شش گانه در دو بخش مجزا مستقر شده اند که عبارتند از:

ساختمان خیابان راهنمایی (بین راهنمایی 24 و 26) شامل گروه های زیست شناسی، و شیمی.

ساختمان الهیه (الهیه، نبش محمدیه 23) شامل گروه های ریاضی و آمار، زمین شناسی و نفت، فیزیک، و علوم تربیتی.

تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشکده علوم پایه بیش از 4200 نفر است (حدود 15% كل دانشجويان دانشگاه و سومین دانشکده از نظر جمعیت دانشجویی)؛ که در سال تحصیلی 98-1397، 138 نفر دانشجوي كارداني،  2997 نفر دانشجوي كارشناسي پيوسته، 316 نفر دانشجوی كارشناسي ناپيوسته، 531 نفر دانشجوی كارشناسي ارشد، و 299 نفر دانشجويان دكتراي تخصصی در این دانشکده تحصیل می نمایند. همچنین حدود 300 دانشجوی غیر ایرانی که عموماً از کشورهای همسایه می باشند نیز در رشته های مختلف علوم، به علم آموزی و کسب تخصص مشغول هستند.

اعضاي محترم هيأت علمي دانشکده علوم پایه 81 نفر می باشند که از این تعداد، 16 نفر مربي، 37 نفر استاديار، 22 نفر دانشيار، و 6 نفر استاد تمام هستند. همچنین 19 نفر كارشناس محترم آموزشي و 40 نفر همكار محترم اداري در این دانشکده مشغول به فعالیت اند.

مساحت تقریبی دو ساختمان راهنمایی و الهیه بیش از سیزده هزار متر مربع است که درمجموع شامل  37 كلاس درس و کارگاه آموزشی، بیش از 70 آزمایشگاه ( 45 آزمایشگاه آموزشی و 25 آزمایشگاه پژوهشی)، دو سالن همایش به ظرفیت های 110 نفر و 50 نفر، و چهار کافی نت می باشد. از دیگر امکانات دانشکده می توان به موزه جانورشناسی، موزه گیاه شناسی، اتاق حیوانات، و گلخانه اشاره نمود.

همچنین دانشکده دارای دو کتابخانه است. کتابخانه مستقر در خیابان راهنمایی دارای بیش از 21 هزار جلد کتاب فارسی و 13 هزار جلد کتاب انگلیسی، و کتابخانه واقع در ساختمان الهیه دارای بیش از 12 هزار  کتاب فارسی  و 2 هزار جلد کتاب انگلیسی است.

دانشکده علوم پایه به داشتن دانشجویانی فعال و کوشا، همکارانی متعهد و دلسوز و اعضای هیأت علمی توانمند و علاقه مند به آموختن افتخار می کند و سرمایه با ارزش خود را این سه رکن می داند.

ما معتقدیم دانشگاه باید محل ایمان، انگیزه، شور مقدس، رفتار اسلامی و علم آموزی مومنانه باشد. این چنین است که آینده ایران عزیز، امروز می تواند در دانشگاه به بهترین شکل رقم بخورد. شاید کشور ما غنی از ذخائر معدنی فراوان و متنوع، و برخوردار از موهبتی به نام نفت و گاز باشد. اما بهترین، با ارزش ترین و مهم ترین سرمایه آینده این کشور، جوانان برومند، پرتوان و پرانگیزه آن هستند. به فرموده امام علی (ع)، علم سلطان است؛ و بی تردید پایه و زیربنای اقتدار آینده کشورمان در قدرت علمی آن خواهد بود.

نسل جوان دانشجو درقبال کشور و انقلاب خود دو مسئولیت اختصاصی را بر دوش می کشد: (1)پیشرو و پیشگام و راهگشا بودن؛ و (2)و برآوردن نیازهای علمی جامعه و به خودکفایی رساندن جامعه.

پس برای رسیدن به افق های روشن و فردای بهتر برای ایران اسلامی، شایسته و بایسته است که جوانان عزیز پیشرفت علمی را با خودباوری، امید به موفقیت، و حرکت جهادگونه همراه نمایند.

ما به شما دانشجویان عزیز، و به آینده ایران امید بسیار داشته و داریم. آینده متعلق به شما است. آن را امروز به بهترین شیوه بسازید.

دکتر علی جاوید - رئیس دانشکده علوم پایه