دوشنبه, 29 مهر 1398

معرفى گروه زمين شناسى و مهندسى نفت

تاريخچه گروه:

گروه زمین شناسى دانشکده علوم دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در سال 1374 در دانشكده علوم تأسيس و اقدام به جذب هیأت علمی نمود. اين گروه كار خود را در مقطع کارشناسی آغاز كرد و طي سالهاي زير در گرايش هاي كارشناسي ارشد نسبت به جذب دانشجو اقدام نمود. در سال 1381 در گرايش چینه شناسي و فسیل شناسي، در سال 1387 در دو گرايش رسوب شناسي و سنگ شناسي رسوبي و زمين شناسي زيست محيطي اقدام به جذب دانشجو نمود.

گروه علوم تجربی در سال 1364 تأسیس و کار خود را در مقطع کارشناسی ناپیوسته آغاز نمود و در سال 1368 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی نمود و تاکنون 1178 نفر فارغ التحصیل در مقطع کاردانی و 623 نفر در مقطع کارشناسی ناپیوسته داشته است.

در طی سالهای نخست، آزمايشگاه هاى كارشناسى نظير پتروگرافى، رسوب شناسى، ديرينه شناسى، زمين شناسي ساختماني و سنگ شناسي تأسيس گرديد. و طي سالهاي بعد و پس از راه اندازي گرايش هاي جديد در مقاطع تحصيلات تكميلي آزمایشگاه های تخصصی ارشد مانند پالينولوژي، زمين شناسي محيط زيست، آلودگي منابع آب و خاك و ژئوشيمي نیز به تدریج تکمیل و راه اندازی گرديد.

در سال 1397 نيز گروه در رشته كارشناسي مهندسي نفت اقدام به جذب دانشجوي ايراني و غير ايراني نمود. پس از راه اندازي اين رشته آزمايشگاه هاي تخصصي سنگ مخزن، برش و شستشوي مغزه، ژئوفيزيك لرزه اي راه اندازي و يا در حال تاسيس است.

گروه زمين شناسى و علوم تجربى در سال 1387 موزه علوم زمين را نيز تأسیس کرده است.

مدیران گروه از بدو تاسيس تا كنون

نام و نام خانوادگی مرتبه علمی دوران تصدی
علي اصغر آريايي دانشيار 12 سال
حبيب الله ترشيزيان استاديار  4 سال
حبيب ملايي دانشيار  4 سال
محمد جوانبخت دانشيار 2 سال
رحيم دبيري دانشيار از سال 1397 تا كنون

اهداف آموزشی گروه:

زمین شناسی، علمی است که به بررسی و شناخت پدیده‌‌های زمین می‌پردازد و در آن منشأ تاریخ و ساختمان زمین، مواد متشکله آن، منابع طبیعی موجود در آن (فلزی، غیرفلزی، انرژی، آب و منابع زیرزمینی) و تغییر و تحولاتی که در طول زمان در آن پدید آمده است، مورد مطالعه قرار می‌گیرند. مطالعات زمین شناسی در زمینه‌های اکتشاف نفت، استخراج معادن، سدسازی، جاده سازی، پل سازی، پروژه های ساختمانی، مواد خام مورد نیاز صنایع و دستیابی به منابع طبیعی اهمیت دارد. دانش آموختگان این گروه قادرند در امور اکتشاف نفت و گاز و معادن مشغول کار شوند، نقشه‌های زمین شناسی و معدنی را تهیه و تفسیر کنند، کارآیی لازم را جهت همکاری با گروه‌های اکتشاف و بهره برداری از منابع آب‌ های زیرزمینی دارند و می‌توانند در عملیات صحرایی و پروژه‌های ژئوتکنیکی همکاری داشته باشند. فارغ‌التحصیلان این رشته معمولا در وزارتخانه‌‌های نفت، صنایع و معادن، نیرو، جهادکشاورزی و سازمان‌های تابعه آنها مشغول به‌کار می‌شوند. همچنین بررسی بسیاری از معضلات زیست محیطی و برنامه‌ریزی توسعه پایدار به کمک زمین‌شناسان صورت می‌گیرد. با توجه به مطالب فوق گروه زمين شناسي و مهندسي نفت با هدف تربيت متخصصين در زمينه هاي اكتشاف و استخراج معادن، ذخاير هيدروكربوري و منابع آب تاسيس گرديد.

گرایش های تحصيلی  در گروه

مقطع كارداني(علوم تجربي) مقطع كارشناسي ( علوم تجربي، زمين شناسي ، مهندسي نفت) مقطع كارشناسي ارشد(چينه شناسي و فسيل شناسي ، رسوب شناسي و سنگ شناسي رسوبي، زمين شناسي زيست محيطي)

تعداد اعضای هيأت علمی گروه

نوع همكاري استاديار دانشيار جمع
تمام وقت 5 5 10

آدرس گروه : الهيه – نبش محمديه 23 – دانشكده علوم پايه (ساختمان الهيه) – طبقه دوم

شماره تلفن گروه : 35249254 – 051